Koltuk tamiri nasıl yapılır?

Son günlerde arama motorlarında en çok aranan terim ” koltuk tamiri nasıl yapılır ” sorusu olmaktadır. Özellikle ofis koltuklarının tamirinde hasarın değerlendirilmesi önem taşımaktadır. Sandalyelerle ilgili yaygın sorunların belirlenmesi (örn. kırık çerçeve, gevşek vidalar, yırtık döşeme gibi).gerekebilir.

Koltuk tamiri nasıl yapılır?

Koltuk tamiri için öncelkle hasar açısından iyice incelenmesi gereklidir. Koltuk ve sanydalyelerde gevşek vida ve civatalara bakılmalı, çevresinde oluşan pas, kırık gibi zarara neden olabilecek (kırık bacaklar, gevşek vidalar, yırtık döşemeler vb) alanlar incelenmelidir. Bununla birlikte zayıf eklem alanları varsa güçlendirilmesi de gerekebilir. Ofis koltukları için de bu uygulamalar geçerli olacaktır. Özet olarak sunduğumuz koltuk tamiri için hasarın değerlendirilmesi ile ilgili yapılacakları liste halinde verelim;

Koltuk tamiri nasıl yapılır
Koltuk tamiri nasıl yapılır
 1. Hasarın değerlendirilmesi
 2. Gerekiyorsa sandalye ve koltukların sökülmesi
 3. Kol dayanaklarının incelenmesi, sökülmesi veya değiştirilmesi
 4. Sandalye, koltuk mekanizmalarının kontrol edilmesi veya değiştirilmesi (eğim, yükseklik ayarı vb.)
 5. Sandalye döşemesinin onarılması veya değiştirilmesi
 6. Sandalye veya koltuğun yeniden montajı
 7. Onarılan sandalyenin işlevsellik ve stabilite açısından test edilmesi

Hasarın değerlendirilmesi

Tamir işlemine başlamadan önce koltuk ve sandalyelerin sorunlarını iyice etüt etmek önemlidir. Onarım işlemine başlamadan önce hasarın değerlendirilmesi gerekir. Ayrıca ofis koltuklarıyla ilgili olarak ortak sorunların belirlenmesi de elzemdir.Sonuçta koltuk ve sandalyeler, insan sağlığı ve ergonomi ile ilgili bir uygulamadır. Bu nedenle sandalye ve koltukların hasar veya aşınnma açısından incelenmelidir.Her türlü ofis koltuğu başta olmak üzere, yemek masası sandalyeleriniz, cafe sandalyeleriniz, restaurant sandalyeleriniz, ofis sandalyeleriniz ve ev koltuklarınızın tamiratı yapılabilmektedir.

Gerekli araç ve malzemelerin toplanması

Sandalye veya koltukların onarımı için gerekli aletlerin listesi (örn. tornavida, pense, zımba tabancası) hazırlanmalıdır. Belirli onarımlar için gerekli malzemelerin (örneğin, yedek vidalar, ahşap tutkalı, döşemelik kumaş gibi) hazırlanması da gereklidir.

Ofis koltuk amortisör tamiri, uzun süre kullanılan ofis koltuklarının amortisör sistemlerinin bakımı ve onarımını kapsar. Amortisör, koltuğun oturduğunuz ağırlığa göre esnemesini sağlayan ve konforunuzu artıran önemli bir parçadır.

Sandalye ve koltukların onarımı

Yıpranmış, eskimiş veya bozulmaya yüz tutmuş sandalye ve koltuklarınızı atmak yerine, yenileyerek veya arızalarını gidererek ilk günkü gibi kullanabilirsiniz. Koltuk tamiri yaparak ya da yaptırarak yüksek maliyetten de kurtulursunuz. Özel tasarımların ve renklerin geliştirilmesi yönünde özel çeşitlilikler her zaman önemlidir. Seçtiğiniz kumaşlarda dokuları ve yapısal özelliklerine göre yıpranmaya dayanıklı kumaşlar seçmelisiniz. Kirlenmenin fazla olduğu, mutfak, çocuk odaları gibi alanlar için silinebilir özellikteki kumaşlar tercih edebilirsiniz.

Pratik Ofis Koltuk Tekerleği Tamir Yöntemleri

Ofis koltukları, çalışma ortamlarında konfor ve ergonomiyi sağlamanın yanı sıra tarzınızı da yansıtmanın bir yolu olabilir. Ofis koltuklarının tekerlekleri zamanla aşınabilir veya arızalanabilir. Ancak endişelenmeyin, işte size pratik ofis koltuk tekerleği tamir yöntemleri:

 • Tekerleklerinizi Temizleyin: İlk adım olarak, tekerlekleri dikkatlice çıkarın ve üzerlerinde biriken toz veya kirleri temizleyin. Bu adım tekerleklerin sorunsuz çalışmasını sağlar.
 • Tekerlekleri Yağlayın: Eğer tekerleklerinizin dönüşü zorlaşmışsa, biraz yağlayıcı kullanarak tekerleklerin daha kolay hareket etmesini sağlayabilirsiniz. Bu adımı uyguladıktan sonra koltuğunuz daha rahat kayacaktır.
 • Tekerlekleri Değiştirin: Eğer tekerleklerinizi temizlemek veya yağlamak sorunu çözmediyse, tekerlekleri değiştirmeyi düşünebilirsiniz. Yedek tekerlekler genellikle ofis mobilyaları mağazalarında bulunabilir.

Kaynak: Ofis Koltuğu Tekerleği Tamiri ve Değişimi

Sandalye Çerçevesinin Onarımı

Kırık bir sandalye çerçevesini onarmak ve zayıf eklemleri güçlendirmek için aşağıdaki ipuçlarını dikkate almanız gerekebilir. Tamir işlemine başlamadan önce sandalye tüpünin belirlenmesi de gerekli olacaktır.

 • Gevşek veya kırık sandalye ayaklarının onarılması
 • Hasarlı koltuk minderlerinin onarılması veya değiştirilmesi
 • Kol dayanaklarının yeniden takılması veya değiştirilmesi
 • Sandalye mekanizmalarının sabitlenmesi (eğim, yükseklik ayarı vb.)
 • Sandalye döşemesinin onarılması veya değiştirilmesi
 • Sandalyenin yeniden montajı

Ofis koltuklarının tamiri ve onarılması

Ofis koltuklarının tamirine başlamadan önce hasarın tespit edilmesi ve ön etüt işleminin yapılması gereklidir. Ofis koltuklarının tamiri için aşağıdaki aşamalar takip edilebilir; Koltuk döşeme işlerinde seçilen kumaşlarda dokuları ve yapısal özelliklerine göre yıpranmaya dayanıklı kumaşlar kullanılmalıdır. Kirlenmenin fazla olduğu, mutfak, çocuk odaları gibi alanlar için silinebilir özellikteki kumaşlar tercih edilmelidir.

 • Üreticinin talimatlarını takip etmek (varsa)
 • Zayıf bağlantıların güçlendirilmesi ve hasarlı parçaların değiştirilmesi
 • Gevşek vida ve cıvataların sabitlenmesi
 • Döşeme hasarının değerlendirilmesi (örneğin, yırtıklar, lekeler)
 • Küçük yırtıkların onarılması veya gerekirse döşemenin değiştirilmesi
 • Ofis koltuk mekanizmalarının sabitlenmesi (eğim, yükseklik ayarı vb.)
 • Kol dayanaklarının yeniden takılması gerekiyorsa değiştirilmesi
 • Ofis koltuklarının işlevsellik ve stabilite açısından test edilmesi

gereklidir.

Koltuk tamiri nasıl yapılır
Koltuk tamiri nasıl yapılır

Koltuk tamiri fiyatları

Koltuk tamiri fiyatları, ürünün hasarı ve durumuna ya da yapılmasını istediğiniz uygulamaya göre belirlenmektedir. Tamir bakım firması ile iletişime geçerek ve arızalı koltuklarınızın görsellerini teklif yoluyla ya da whatsapp üzerinden göndererek fiyat teklifi alabilirsiniz.Tarafınızla anlaşma sağlanması durumunda tamiri yapılacak ürün firmalarımız tarafından uygunsa yerinde, uygun değilse bulunduğunuz yerden alınır. Gerekli tamir, bakım, onarım işlermlerinin ardından teslim edilir.

Koltuk tamiri firmaları

Profesyonel döşeme tamir firmalarımız koltuk tamiri ve döşeme uygulamalarında kaliteli hizmetin avantajlarını en uygun fiyatlarla sunmaktadır. Ofis koltuğu tamiri teknisyenlerimiz araçlarıyla gezici hizmet vermektedir. Yetenekli teknisyenlerimiz deri koltukları ve döner sandalyeleri yerinde veya atölyelerinde onarabilir ve kararlaştırılan tarih ve saatte bulunduğunuz yere hızlı teslimatı garanti edebilir. Firmalarımız her türlü ofis koltuğunun bakım ve onarımına da büyük özen göstermektedir. Koltuk tamir yapan yerlere BURADAN ulaşabilirsiniz.

Koltuk tamiri için güvenlik önlemleri

Koltuk tamiri, onarımı, döşeme ve kaplama uygulamalarında hm çalışılan yerde, hem de atölyelerde iş sağlığı ve güvenliği önlemlerinin alınması zorunludur. Bununla birlikte gerekli kişisel koruyucu donanımların (iş ayakkabısı, iş eldiveni, baret gibi) kullanılması gereklidir.

1 Yorum

 1. Bakım onarım çalışmalarının 5 temel kuralı | Tamircin Burada
  26 Kasım 2023

  […] İlginizi Çekebilir; Koltuk tamiri nasıl yapılır? […]

Yorum Yap