Bakım onarım çalışmalarının 5 temel kuralı

Bakım onarım çalışmalarının 5 temel kuralı

Bakım onarım çalışmaları, basit bir ifadeyle arızalı makine veya ekipmanın arızasının giderilerek tekrar işler hale getirilmesi demektir. Diğer bir deyişle, bakımlarının yapılması sonucunda belirlenen arızaların giderilmesi veya belirli aralıklar sonucunda bu ekipmanların bazı elemanlarının değiştirilmesi işlemine denir. Belirli periyotlarla yapılan kontrol çalışmalarına ise bakım denir.

Bakım onarım çalışmalarının 5 temel kuralı

İnsanımızı bir makine olarak görmekten ziyade, insana yakışır bir çalışma ortamı sağlayarak ekonomik ve refah seviyesi yüksek bir çalışan olarak görmeliyiz ki, iş kazaları ve meslek hastalıkları can almaya, sakat bırakmaya devam etmesin.

Bakım ve onarım işlerinde kazalar en çok işe başlamadan önce ve işin bitiminde meydana gelmektedir. Bu nedenle bakım ve onarım işlerine başlamadan önce gerekli tedbirler alınmalı, tehlikeler gözlenmeli, işe hemen dalınmamalıdır. Şüphesiz hiçbir zaman tedbir elden bırakılmamalıdır. İşin bitiminde ise yine gerekli kontrollerin yapılması sökülmüş veya bozulmuş koruyucu sistemlerin yerine yerleştirilmesi, düzeltilmesi bütün bu tedbirlerden sonra çalışılmaya başlanılması gerekmektedir.

Her işletmenin uygulaması gereken 5 temel kural ise;

 1. Planla; Bakım doğru bir planlama ile başlamalıdır
 2. Çevreyi güvenli hale getir
  • Çalışma alanının temiz ve güvenli hale getirilmesi
  • Güç kaynaklarının kapatılması
  • Makinelerin ayrılabilir parçalarının güvenli hale getirilmesi
  • Havalandırmanın sağlanması
  • Giriş ve çıkış güvenliğinin sağlanması
  • Güvenlik işaretlerinin konulması
 3. Plana uygun hareket et; Bakım çalışması çoğu kez, zaman baskısı altında gerçekleşir; örneğin üretim sırasında bir arıza olması durumunda ani sonuçlarla karşılaşılabilir. Bu nedenle önceden hazırlanan planın takip edilmesi oldukça önemlidir.
 4. Doğru ekipman kullan
  • Bakım sürecinde doğru ekipmanın kullanılması hayati önem taşır
  • Bakım için gereken aletler çoğu zaman normal olarak kullanılan aletlerden farklıdır
  • Normal olarak bir kimsenin kullanmaya alışık olmadığı aleti kullanmaya kalkması riski arttırır
 5. Son kontrolü yap ; Temizlik, atıkların atılması, çalışır hale getirme, son derece önemlidir

Günümüzde çalışma hayatında kalıplaşmış, kısa süre içinde değişemeyecek davranış biçimleri aslında iş kazalarının temel nedenleri arasında gösterilmektedir. Yaşanan bu kazaları önlemekte güvenli davranışların ortaya konulması ve bunun sonucunda da güvenli çalışma ortamını destekleyen bir kültürün oluşmasından geçmektedir. Çalışma ortamlarının güvenliği konusunda alınacak tedbirler bir maliyet olarak değil, aksine verimliliğe yönelik bir öncelik olarak görülmelidir.

Bakım onarım çalışmalarının 5 temel kuralı

Bakım Onarım için Hizmet Verenler

Sistem üzerinden bakım onarım hizmeti,imalat montaj hizmeti, nakliyat, taşıma, çekici ve temizlik hizmeti uygulamasına başvurmak ya da hizmet taleplerinizde firma bulmak artık çok kolay. Hemen ücretsiz üye olun, hizmet almaya ve hizmet vermeye başlayın.

Hizmet Verenler

Tamir, bakım, onarım, yenileme, imalat, modernizasyon gibi uygulamalarda hizmet verenleri, hizmet alanlarla buluşturan tamrcinburada uygulaması ile doğru hizmeti, doğru kişiye vererek, en ekonomik yollardan iki tarafı da mutlu etmenin haklı gururunu yaşıyoruz. Müşterilerimizi ve partnerlerimizi seviyor, görüş ve önerilerine büyük önem veriyoruz. Memnun olduğunuz ve geliştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz noktaları bizimle paylaşmanız oldukça önemlidir.

Bakım Onarım Hizmet Kategorileri

Tamircin Burada platformunda şimdilik aşağıdaki ÜST GRUPLARDA hizmet alabilir ya da hizmet verebilirsiniz. Üst gruplara gelen talepler doğrultusunda sınırsız alt grup oluşturulabilecektir.

 1. Tamir & Bakım & Onarım
 2. İmalat & Montaj
 3. Nakliyat & Taşıma & Çekici
 4. Temizlik Hizmetleri

Hizmet gruplarına göre hizmet verenler ve hizmet / işler;

Hizmet Grubu Firma Hizmet
Tamir Bakım Onarım FİRMALAR HİZMETLER
İmalat & Montaj FİRMALAR HİZMETLER
Nakliyat & Taşıma & Çekic FİRMALAR HİZMETLER
Temizlik Hizmetleri FİRMALAR HİZMETLER

 

İlginizi Çekebilir; Koltuk tamiri nasıl yapılır?

Tamircin Burada ile yapabilecekleriniz

Tamircin Burada platformunda hizmet almak ya da hizmet vermek için her şeyi düşünüdük. Tüm uygulamaları kullanmanız için de platformda sınırlama yapmadık. İşte bu uygulamalarda bazıları;

 • Sınırsız Hizmet Talebi Oluşturma
 • Sınırsız Teklif Verme, Teklif Alma
 • Çoklu Konum Belirleme
 • Çoklu Hizmet Bölgesi Belirleme
 • Toplantı Planlama & Toplantı Daveti
 • Online Randevu Oluşturma
 • Haritadan Konum Bulma
 • Hızlı İletişim Araçları (Zoom, Whatsapp, Skype)
 • Sistem içi mesajlaşma
 • Davet Et Uygulaması

Bakım Onarım Firmaları için İSG Eğitim Desteği

Bakım Onarım FirmalarıÇalışanların yaşamını tehlikeye sokan, sağlığını tehdit eden, ekonomiye zarar veren, “kaza” ve “meslek hastalığı” dediğimiz olayları önler ve çalışanın sağlığını korur. İş güvenliği, çalışanları korumanın yanı sıra üretim ve işletmenin güvenliğini sağlayan, ekolojik zararı en alt düzeye indiren uygulamaları da bünyesinde barındırmaktadır.

Tamircin Burada ekibi tüm uygulamalarda iş sağlığı ve güvenliği önlemlerine büyük önem vermektedir. Bu doğrultuda hizmet veren firmalarımız için Online İSG Eğitimi uygulamasında tüm firmalarımıza % 30 indirimle sertifikalı iş güvenliği eğitimlerinin verilmesi için destek olmaktadır. Hizmet alan işverenlerimiz için de aynı uygulama ve destek geçerlidir.İş sağlığı ve güvenliği eğitimierinden faydalanmak için lütfen iletişim formundan bizimle iletişime geçerek, kullanıcı portföyünüzü alınız.

Planlı çalışarak, iş kontrolünü sağlayarak, risk analizlerini yaparak; proaktif (önleyici) ve reaktif (düzeltici) tedbirleri firma genelinde etkin ve yaygın bir şekilde kullanarak güvenli bir iş yeri yaratabiliriz.

3 Yorum

 1. Tamir, bakım, onarım işlerinde güvenli çalışma | Tamircin Burada
  26 Kasım 2023

  […] İlginizi Çekebilir; Bakım onarım çalışmalarının 5 temel kuralı […]

 2. Ofis Koltuğu Bakımı ve Onarımı: Uzman Ellerde Güvenle – Ofis Koltuğu Tamiri
  11 Nisan 2024

  […] Kaynak: Tamircin Burada […]

 3. Matbaa Reklamları İle İşletmenizi Tanıtın – En Ucuz Matbaacı
  19 Nisan 2024

  […] Bakım ve onarım çalışmalarında önceden planlanmamış, beklenmedik bir zamanda meydana gelen bir arızayı giderirken kaza riski çok daha fazladır. Çünkü ani durumlarda gerekli malzemeler temin edilememekte, uygun olmayan malzeme ile çalışılması zorunluluğu ortaya çıkabilmekte ve dolayısıyla kazalara zemin hazırlanmış olmaktadır. […]

Yorum Yap